Návštěvnost. Konverze. Peníze. Každý majitel webu je chce. Možností, jak je získat je více. Od přímé platby za návštěvy v PPC systémech, přes e-mailový marketing až po optimalizaci pro vyhledávače – SEO.
Autor: Martin Šimko
Co je SEO – optimalizace pro vyhledávače?
SEO je zkratka z anglického Search Engine Optimization. Do češtiny se dá tedy doslovně přeložit jako optimalizace pro vyhledávače. Cílem SEO je vytvářet webové stránky takovým způsobem, aby byly dobře dohledatelné ve vyhledávačích a generovaly co největší organickou (neplacenou) návštěvnost.
Ne příliš vhodný překlad „optimalizace pro vyhledávače“ může budit dojem, že jde o snahu řešit pouze roboty vyhledávačů a nemyslet při tom na reálné návštěvníky stránek. Takový přístup je ale velice špatný. Můžete totiž mít vysokou návštěvnost, ale když lidé nebudou na vašich stránkách plnit cíle, je to vše k ničemu.
V SEO je tedy potřeba myslet ne jen na vyhledávače, ale především i na návštěvníky webu. V SEO nejde jen o návštěvnost. Jde především o návštěvnost, která je relevantní a na webu následně udělá konverzi. SEO by tedy mělo být základ pro každou webovou stránku. Protože nás nutí přemýšlet o tom, jak udělat web lepší.
Co je obsahový marketing?
Jednou z pravidelných činností v SEO je vytváření nového optimalizovaného obsahu. Často se tato technika označuje jako obsahový marketing. Cílem obsahového marketingu je vytvářet, publikovat a propagovat obsah, který:
- je vhodný pro cílovou skupinu,
- zvyšuje povědomí o značce,
- zvyšuje prodeje nebo jiné byznys cíle,
- buduje komunitu.
Základem pro obsahový marketing je obsahová strategie, která určuje:
- pro koho se bude obsah vytvářet (cílové skupiny),
- jaký typ obsahu se bude vytvářet (text, videa, fotografie, soutěže, ...),
- kdo bude obsah vytvářet,
- kde se se bude obsah promovat,
- jak se bude vyhodnocovat úspěšnost obsahu.
Co vše lze dělat v obsahovém marketingu – příklady
Obsah nerovná se text. V obsahovém marketingu se můžeme setkat s následujícími typy obsahu:
- články,
- infografiky,
- videa,
- e-booky,
- kvízy,
- podcasty,
- soutěže,
- datové vizualizace.
Jak měřit a vyhodnocovat SEO
Výsledky v SEO musí být vždy hodnoceny optikou byznysových cílů. Pokud má web příjmy z affiliate marketingu, tak SEO má za cíl zajistit takovou návštěvnost, která se proklikne na web partnera a udělá požadovanou akci. Pokud jde o e-shop, lidé z vyhledávačů by měli nakoupit produkty atd.
Mimo tyto tzv. tvrdé cíle (konverze) je však vhodné měřit i následující věci:
- návštěvnost z vyhledávačů,
- konverzní poměr organické návštěvnosti,
- počet vstupních stránek, na které chodí lidé z vyhledávačů,
- pozice hledaných klíčových slov ve vyhledávačích.
Jaké nástroje použít pro testování SEO
SEO nástroje lze obecně rozdělit do několika kategorií:
- technické SEO nástroje,
- nástroje pro analýzu klíčových slov,
- nástroje pro měření pozic klíčových slov,
- nástroje pro analýzu zpětných odkazů.
Technické SEO nástroje pomáhají při on-page analýze webu, která má za cíl zajistit, že web nemá technické problémy. Což znamená, že vyhledávače nemají problém s indexací stránek (zařazením stránky do své databáze) a obecně procházením webu.
Nejpoužívanější nástroje pro technickou SEO analýzu jsou Screaming Frog, Xenu, Spotibo, Content King a další.
Nástroje pro analýzu klíčových slov slouží k dohledávání slov, které lidé reálně zadávají do vyhledávačů. To jsou právě ta slova, na která chceme v SEO optimalizovat. Oblíbené nástroje jsou:
- nástroj pro analýzu klíčových slov v Skliku,
- Keyword Planner v Google Ads,
- Marketing Miner,
- KeywordTool.io,
- návrh klíčových slov z našeptávačů od Semoru.
Měření klíčových slov je důležité pro sledování trendů. Daří se nám po vytvoření obsahu nebo jeho optimalizaci zvyšovat pozice nebo ne? Na tuto otázku nám odpoví například následující nástroje:
Zpětné odkazy jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, podle čeho vyhledávače hodnotí jednotlivé webové stránky. Proto je potřeba se jim náležitě věnovat. V analýze toho, jaké zpětné odkazy váš web už má, existují následující nástroje. Ty je vhodné použít i pro analýzu konkurence:
SEO je nikdy nekončící proces, kdy je potřeba sledovat, jak se vyvíjejí vyhledávače a na základě svých dat vyhodnocovat a upravovat strategii.